Samozaposlitev - delavnice

Družba ŠTUDENTSKI d.o.o. ima z ZAVODOM REPUBLIKE SLOVENIJE ZA ZAPOSLOVANJE sklenjeno pogodbo o izvedbi programa pomoči pri samozaposlitvi - delavnice "Priprava na samozaposlitev".

Usposabljanje je izvedeno v obliki delavnice in vsebuje praktično delo na podlagi teoretičnih spoznanj, katerega rezultat so za udeležence nove spretnosti in nova znanja oziroma spoznanja.

VSEBINA PROGRAMA

Delavnica je vsebinsko razdeljena na 5 modulov. Prvi štirje moduli obsegajo skupinsko usposabljanje s spodaj predpisanim predmetnikom, zadnji modul pa individualno predstavitev in presojo poslovne ideje.

Modul 1: Osnove podjetništva

Podjetništvo, poslovna ideja, odločitev za podjetništvo, značilnosti in osebnostne lastnosti uspešnih podjetnikov, prednosti in nevarnosti/tveganja podjetništva, najpogostejše napake podjetnikov začetnikov, podjetniška ideja z vidika trga, konkurence, ekonomike in poslovneža, kako biti drugačni/boljši od konkurence, poslovni načrt, najpomembnejše sestavine poslovnega načrta, priprava dobrega poslovnega načrta, pravni vidiki poslovanja, statusne oblike gospodarskih subjektov in razlike med njimi, zlasti med samostojni podjetnikom posameznikom in družbo z omejeno odgovornostjo, postopek registracije podjetja, informiranje o storitvah VEM-točk, pogoji za opravljanje dejavnosti, delo na črno, delo družinskih članov, kadri in delovna razmerja, splošno o drugih pogodbenih razmerjih, samozaposlitev in bolniška odsotnost, vse temeljne poslovne funkcije v eni osebi.

Modul 2: Financiranje podjetja

Finančno načrtovanje in poslovanje (finančni načrt, zakaj finančno načrtovanje, razlikovanje prihodkov od prilivov in odhodkov od odlivov, načrtovanje stroškov in prihodkov, točka preloma, lastna cena, dobiček še ne izključuje izgube, likvidnost in plačilna sposobnost, poslovanje v gotovini in preko TRR kontrola), viri financiranja, davki in samozaposlitev, delitev davkov, zavezanost za DDV, določanje davčne osnove, ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov oz dejanskih prihodkov in odhodkov, davčne olajšave, davčna stopnja, davčno priznani prihodki in odhodki, prispevki za obvezna socialna zavarovanja, ťplačaŤ samozaposlenih, pomembni datumi za poslovanje, davčni pregled, hramba dokumentacije, osnove knjigovodstva in računovodstva, kako izbrati dober računovodski servis, poslovni dogodek, knjigovodska listina, obvezne sestavine računa ter primeri nepopolnih računov, vzorci potnih nalogov, enostavno in dvostavno knjigovodstvo, konti, subvencija na ločenem stroškovnem mestu, sestava enostavne bilance stanja, izkaz poslovnega izida, izkaz finančnega izida, spremljanje denarnega toka, podporno okolje za samozaposlitev, možnosti koriščenja instrumentov podpornega podjetniškega okolja.

Modul 3: Prodaja, trženje in predstavitve

Raziskava trga in trženje (kako uspeti na lokalnem trgu in širše: trženjski načrt, konkurenca z vidika tržnega deleža, obsega prodaje, dobičkonosnosti, politike cen, prodajnih strategij, prednosti in slabosti konkurence v primerjavi z vašo storitvijo/izdelkom, izdelek/storitev za nišno ali množično potrošnjo, SWOT - tržne prednosti, priložnosti, slabosti in nevarnosti podjetja) načrt trženja 5P in 7P, lastne prodajne poti, imeti enega ali več produktov ter življenjski cikel produkta.

Modul 4: Prodaja, trženje in predstavitve ter zaključno izpolnjevanje predpisanega obrazca za individualno predstavitev in presojo poslovne ideje

Blagovna znamka, celostna grafična podoba, orodja tržnega komuniciranja najprimernejša za posamezno storitev/izdelek, oglaševanje in promocija v lokalnem okolju in širše, praktični napotki za povečanje prodaje, ključne prodajne veščine, poslovni bonton,

pomoč in napotki pri zaključnem izpolnjevanju predpisanega obrazca za presojo poslovne ideje.

Modul 5: Individualna predstavitev in presoja poslovne ideje

Vsak udeleženec za samozaposlitev opravi individualni razgovor s predavateljem/-ji ob koncu delavnice. Razgovor poteka tako, da udeleženec najprej predstavi svojo poslovno idejo, nato pa predavatelj/-ji razvije/-jo dialog, s katerim ugotavljajo udeleženčeve motive za podjetništvo, ambicije in interese za samozaposlitev, katera prednostna znanja, spretnosti in veščine poseduje, kakšna je njegova t.i. ťposlovna žilicaŤ, finančni vidik poslovanja ipd. vse z namenom, da izvajalec poda objektivno mnenje o možnosti realizacije poslovne ideje udeleženca. Podlaga za predstavitev in presojo poslovne ideje je v ta namen predpisan obrazec.